Istnieje wiele rozmaitych instrumentów, które dla laika w zasadzie nie różnią się zbytnio między sobą. Nowoczesna mandolina dla nieprawnego oka może przypominać po prostu gitarę, zwłaszcza gdy wybierzemy instrument w wersji elektrycznej. Niemniej jest to instrument, którego historia jest fascynująca, a on sam przebył dwa kontynenty. Nawet najbardziej zaskakujące gatunki muzyczne mogą być z wygodą grane na tym strunowym instrumencie, jeśli tylko zostaną właściwie dostosowane.

Jak powstał instrument?

mandolinaMandolina prawdopodobnie wywodzi się z lutni, którą na potrzeby objazdowych muzyków zminiaturyzowano. Nazwa pochodzi od słów perskich i arabskich, jednak samą mandolinę uważa się za instrument typowy dla Europy, głównie południowej oraz wschodniej. Przede wszystkim grano na niej muzykę typowego folkloru, najpierw wiejskiego, z czasem również miejskiego. Dopiero z Europy mandolina (https://riff.net.pl/inne-instrumenty-strunowe/46265-gewa-mandolina-a-antique-505448.html) dotarła do Stanów Zjednoczonych; tam została spopularyzowana jako instrument typowy dla bluesa, muzyki country oraz, jak w Europie, folku. W latach 50. XX wieku instrument zaczął być używany również w wersji elektrycznej, która niewiele dla nieprawnego oka odbiega od kształtu gitar. Ciekawostką jest fakt, że to właśnie dźwięki wydobyte z mandoliny zostały nagrane jako jedne z pierwszych na cylindry Edisona.

Wygląd mandoliny

Mandolina jest instrumentem strunowym, który wywodzi się z rodziny chordofonów szarpanych – instrumentów, w których dźwięk jest wydobywany poprzez szarpanie strun. W sumie posiada ona cztery pary strun, które stroi się w kwintach. Współczesna mandolina wygląda nieco inaczej niż ta tradycyjna i znaleźć można instrumenty niewiele różniące się od klasycznych gitar. Cechami charakterystycznymi są krótki gryf, okrągłe i płaskie pudło rezonansowe. Warto wiedzieć, że wygląd mandoliny obecnie dostępnej w sprzedaży pochodzi od patentu Orville’a H. Gibsona, zarejestrowanego pod koniec XIX wieku; wówczas mandolina otrzymała swoje kształty.

Znani muzycy

Z uwagi na znaczną popularyzację w Stanach Zjednoczonych mandolina właśnie tam znalazła sobie muzyków chętnych do korzystania z niej. Przekształcano między innymi muzykę poważną tak, aby dało się ją zagrać na mandolinie; dokonał tego m.in. Giduanni Giuuale. Za prawdziwego wirtuoza mandoliny uznaje się twórcę stylu bluegrass, Billa Monroe. Co ciekawe, instrument ten w swoim niezwykłym brzmieniu znalazł się też w muzyce rockowej, zwłaszcza w balladach Roda Stewarta. Jej dźwięki usłyszeć można w hitach Led Zeppelin, Yes, R.E.M., a także The Hooters czy Jethro Tull.