Historia haftu europejskiego

Współczesne techniki zdobienia tkanin są różnorodne i wykorzystują do tego celu zaawansowane metody druku na materiale. Dawniej do dyspozycji ludzi były naturalne barwniki, którymi zmieniano kolory tkanin. Jednak najwyżej cenionym rodzajem ozdabiania szat, obrusów, pościeli i kap był haft. Jest to bardzo pracochłonna technika, która wymaga przede wszystkim cierpliwości i sumienności.

obrusy haftowaneHaft jest obecnie wyparty przez nadruki, ale wciąż jest uznawany za cenną technikę zdobienia. Przeważnie do tego celu używa się maszyn sterowanych przez programy komputerowe, które wykonują wzory na obrusach haftowanych, personalizowanych ręcznikach, szlafrokach, koszulkach. Jednak najwyżej ceniony jest haft ręczny i pod tym względem wiele się nie zmieniło. Haft ceniono niegdyś wyżej niż malarstwo. Najbardziej sztuka ta była rozwinięta na Sycylii i w Anglii, o czym świadczy nawet określenie „opus anglicanum”, które było stosowane w odniesieniu do najpiękniej ozdobionych szat i obrusów haftowanych. Anglia była niegdyś miejscem, w którym istniało wiele pracowni (zarówno klasztornych, jak i świeckich) zajmujących się haftowaniem. Jednym z najsłynniejszych haftów jest znana „tkanina z Bayeux”, czyli pas lnianej tkaniny o długości siedemdziesięciu metrów, na którym wykonano włóczką wełnianą obraz przedstawiający Wilhelma Zdobywcę w 1066 roku. Legenda powiada, że obraz został wykonany przez żonę Wilhelma jako hołd dla zmarłego męża, jednak prawdopodobnie został on zamówiony przez jego przyrodniego brata, Odona, w ramach uczczenia święcenia katedry w Bayeux.

W Polsce również istniały i sprawnie działały pracownie zajmujące się tworzeniem szat, kap i obrusów haftowanych. Zdobiono w nich tkaniny, które następnie służyły do dekorowania wnętrz, haftowano królewskie ubrania, kościelne szaty i wiele innych materiałów. Często do haftowania wykorzystywano złote nici, które znacząco podnosiły wartość tkaniny i z reguły były stosowane do ozdabiania królewskich płaszczy. Misternie wykonywane obrusy haftowane stanowiły nieodłączny element podczas najważniejszych uroczystości na dworze królewskim. Najwięcej dzieł wykonanych tą techniką powstało w XIV i X wieku. Oprócz Polski, haft rozwinął się szczególnie mocno w Czechach, Flandrii i we Francji. Szczególnie wysoko haft cenił sobie nasz król, Władysław Jagiełło oraz jego żona, Jadwiga. Na jego polecenie powstawały zdobione zasłony, obrusy haftowane i proporce. Wykonywaniem tych dzieł zajmowali się nadworni hafciarze, Jan i Klemens, którzy byli ulubionymi artystami pary królewskiej. Do pracy używali również kamieni szlachetnych, co czyniło ich dzieła jeszcze bardziej cennymi i szykownymi.

Przykłady obrusów zdobionych haftem można znaleźć tutaj: http://e-obrus.pl/pol_m_Obrusy-Haftowane-151.html.