sklep z grami planszowymiWielu osobom wydaje się, że gry planszowe są przede wszystkim dobrą rzeczą dla dzieci. Dziś jednak wiemy doskonale, że ich historia sięga dalszych lat i wieków, kiedy to z gier korzystali przede wszystkim ludzie dorośli. Była to forma rozrywki, która cieszyła ludzi z każdej warstwy społecznej.

Pierwsze ślady rozmaitych gier planszowych pojawiają się w Mezopotamii, gdzie wykopaliska udowodniły, że gry były bardzo popularne. Nadal jednak uważa się, że protoplastą znanej dziś gry w szachy jest gra stworzona w Indiach jeszcze w wiekach przed naszą erą. Sprawdźmy, jak temat gier rozwijał się przez wieki aż do dzisiejszych czasów.

Najstarsze gry świata

Najstarszą grą, którą znaleziono w całości, choć nigdy nie poznano jej zasad, jest Ur. Gra ta składa się z dwudziestu kwadratów – i jest to cała posiadana dziś o niej wiedza. Odkryto wiele opisów samej gry, jak również i rozgrywek, nigdy jednak nie udało się poznać kulisów, które pozwoliłyby na odtworzenie gry w dzisiejszych czasach.

Drugą grą, którą znamy z historii, jest Senet – gra egipska, odtworzona niejednokrotnie na hieroglifach. W grę tę dla odmiany grali na początku władcy oraz ich otoczenie, z czasem jednak utworzono również wersję dla osób uboższych, obecną choćby w rozmaitych tawernach. Wersja ekskluzywna gry często była ręcznie rzeźbiona i wykonywana m.in. z kości słoniowej.

Rozwój gier

Z czasem gry rozpowszechniały się na całym świecie, bardzo często tworząc odmiany znanych w innym kraju rozgrywek. Niektóre z nich były przeznaczone przede wszystkim dla władców, a inne miały swoje odmiany dostępne także dla osób ubogich. W każdym przypadku gry miały zapełniać czas, dlatego też z czasem powstawały plansze pozwalające na pojedyncze rozgrywki – np. Samotnik z czasów Ludwika XIV.

Dziś gry poznajemy na dwóch etapach życia – najpierw jako dzieci, a potem w wersji dla dorosłych. Nie ma też większych problemów, aby dostać w swoje ręce konkretne gry planszowe – sklep internetowy czy stacjonarny jest dostępny dla każdego i zawiera oferty z rożnych półek cenowych.