Japończycy cudowne działanie zielonej herbaty matcha znają od tysięcy lat, ale cały świat oswaja się z jej właściwościami dopiero od kilku lat. Mimo wszystko herbata matcha to prawdziwa królowa herbat, którą powinien pić każdy, by zachować zdrowie, długie życie i piękny wygląd. Szerokie dobroczynne działanie herbaty matcha sprawia, że jest ona prawdziwym eliksirem życia, a samo jej picie sprawia ogromną przyjemność dzięki bogatemu aromatowi i słodyczy, którą można wyczuć z każdym łykiem.

Dlaczego herbata matcha jest tak dobra i kto powinien ją pić? Doświadczeni naukowcy przekonują, że herbata matcha jest zdecydowanie lepsza niż parzona zielona herbata z liści. Tutaj ogromny wpływ na jej właściwości ma sproszkowana postać, która w całości dostaje się do organizmu człowieka, a nie tylko jako napar z liści. Herbata matcha powstaje po sproszkowaniu, zmieleniu na drobny zielony pył herbaty sencha, czyli wysokogatunkowej herbaty zielonej hodowanej w specjalnym ocienieniu. Krzewy senchy ocieniane są co najmniej dwa tygodnie przed zbiorem, co wpływa na ich spowolniony wzrost, wtedy też listki herbaty nabierają bladego odcienia zieleni i wytwarzają dobroczynne aminokwasy. Zebrane liście senchy są dokładnie suszone, a potem ścierane na intensywnie zielony proszek i tak właśnie powstaje królowa zielonych herbat – matcha.

Herbata matcha zapobiega rozwojowi nowotworów właśnie przez wysoką zawartość antyoksydantów i aminokwasów. Matcha jest bogatsza w aminokwasy o 137 razy od zwykłej zielonej herbaty liściastej. Jest idealna dla wszystkich tych, którzy narażeni są na rozwój chorób układu krążenia i cukrzycę. Spokojnie mogą ją pić ludzie narażeni na nadciśnienie, bo idealnie je reguluje i ci, którzy potrzebują dodatkowej dawki energii, bo ma duża zawartość pobudzającej kofeiny. W ogóle, należy do jednej z bardziej pobudzających herbat. Jedna filiżanka herbaty marcha odpowiada 10 filiżankom zwykłej liściastej herbaty zielonej.

Jeśli wydłużymy czas parzenia herbaty matcha do 5-8 minut, to zyskamy idealnie odprężający napój, a to odprężenie w matchy zawdzięczamy takiemu składnikowi jak L-teanina. L-teanina ma działanie zmniejszające stres, niepokój, stabilizuje nastrój i uspokaja. Mimo swoich odprężacjących właściwości L-teanina nie spowalnia działania człowieka i zachowuje czynność umysłu. Jest więc idealną alternatywą dla kawy i dla wszystkich tych, którzy potrzebują odprężenia, ale nie mogą mieć zmniejszonej koncentracji i reakcji. To napój działający tak wielokierunkowo, że mogą go spożywać praktycznie wszyscy.