Z pomocą żeliwnego kociołka można ugotować na świeżym powietrzu pyszną i aromatyczną potrawę. W porównaniu np. do grilla, dania w tego typu naczyniu przygotowują się tak naprawdę same - nie ma potrzeby ich ciągłego mieszania, doprawiania i pilnowania. Przekonaj się, dlaczego warto kupić żeliwny kociołek.
Zalety kociołków z żeliwa
Wyprodukowane z żeliwa naczynia są wyjątkowo trwałe, dlatego można ich bez przeszkód używać tak często, jak jest to konieczne. Ponadto utrzymują one ciepło przez długi czas, dlatego nie trzeba się obawiać o szybkie wystygnięcie potrawy. Do czego można wykorzystać kociołki żeliwne? Służą one do przyrządzania dań bezpośrednio na ognisku, a w szczególności gulaszu i różnego rodzaju zup. Takie naczynia wykorzystuje się ponadto do przygotowania potraw mięsnych i wegetariańskich, są wtedy pełne aromatu, zdrowe oraz nierzadko mniej kaloryczne. Z uwagi na to, że korpus nagrzewa się równomiernie, ryzyko przypalenia jedzenia jest zmniejszone do minimum. Warto dodatkowo wyłożyć dno kociołka liśćmi kapusty, wtedy na pewno nic nie utrudni gotowania.
Jaki kociołek żeliwny wybrać?
Ponieważ kociołki żeliwne stają się coraz bardziej popularne, wielu producentów wprowadza je do swojej oferty. Jak znaleźć ten odpowiedni? Szczególną uwagę należy zwrócić na pojemność. Wielkość naczynia należy dostosować do liczby osób, dla których będą przyrządzane potrawy. Często wystarczający okazuje się 5-litrowy model, ale dla kilkunastoosobowej grupy koniecznością jest zakup znacznie większego kociołka, ponad 10-litrowego.
Żeliwne naczynia są stosunkowo ciężkie i trzeba o tym pamiętać, robiąc zakupy. Im większy model wybierzesz, tym trudniejsze może okazać się przenoszenie go z miejsca na miejsce. Zazwyczaj kociołki z żeliwa ważą minimum 10 kg, te bardziej pojemne są znacznie cięższe. Kolejną istotną kwestią jest łatwość utrzymania naczynia w czystości. Nie jest ono przystosowane do mycia w zmywarce, resztek jedzenia należy pozbywać się ręcznie. Pod tym względem dobrze sprawdzają się kociołki pokryte emalią, ponieważ można je umyć w wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu. Mając model z surowego żeliwa, powinieneś zrezygnować z takich środków.
Niezbędne akcesoria do kociołka
Sam kociołek często nie wystarcza, aby ugotować smaczną potrawę. Przydadzą się również akcesoria, a jednym z najważniejszych jest dopasowana pokrywa. Bez niej trudno jest przyrządzić duszone dania. Jeśli nie masz możliwości zawieszenia naczynia nad ogniskiem, znajdź model z nóżkami, które zapewnią mu stabilność. Czasami elementy te można zdemontować, co daje możliwość postawienia kociołka bezpośrednio na piecu. Niektórzy producenci dołączają do zestawu także palenisko, w efekcie czego przygotowanie miejsca do gotowania nie zajmuje tak dużo czasu.