Z roku na rok można zauważyć wzrost zainteresowania klasycznymi formami turystyki. Coraz więcej osób decyduje się z plecakiem przemierzać teren, dużą popularnością cieszą się również podróże rowerowe. Kontakt z przyrodą i nocowanie pod gołym niebem pociąga niejedną osobę. Niezależnie od tego, jaką formę wybierzemy, potrzebny nam będzie odpowiedni ekwipunek, spośród którego najważniejszą rolę odgrywają śpiwory turystyczne, dlatego powinny być dobierane z dużą rozwagą.

Podstawowe kryteria

Wybierając śpiwór turystyczny powinniśmy kierować się kilkoma podstawowymi wytycznymi. Przede wszystkim należy określić w jakich warunkach planujemy go używać, jeśli nie przewidujemy żadnych zimowych wypraw to nie potrzebujemy wariantu z bardzo ciepłym wypełnieniem. Ustalając zapotrzebowanie możemy wybrać najlepszy kompromis między warunkami cieplnymi i wagą, którą poszczególne śpiwory turystyczne znacząco się różnią między sobą. Bardzo ważną kwestią, o której często zapominają nowicjusze jest odpowiednie dopasowanie rozmiaru do naszych wymiarów. Zbyt duży śpiwór to niepotrzebna przestrzeń i ciężar w plecaku, natomiast za mały to niedostateczna ochrona w zimne dni. Wszystkie śpiwory turystyczne renomowanych firm (dostępne np. na https://milworld.pl/pol_m_Wyposazenie-Campingowe_Spiwory-Materace-i-Lozka_Spiwory-235.html) występują w co najmniej dwóch wariantach wielkościowych. Koniecznie należy się zapoznać z tabelą rozmiarową danej firmy, ponieważ każda w nieco inny sposób oznacza swoje produkty. Bezapelacyjnie najważniejszą kwestią jest jednak wybór wypełnienia, tutaj dużym ograniczeniem jest budżet. Zarówno naturalne, jak i syntetyczne mają swoje wady i zalety, których należy być świadomym podczas dokonywania zakupów.

Na co jeszcze zwrócić uwagę

Każdy chciałby, aby jego śpiwór turystyczny służył mu podczas wielu wypraw, dlatego dobrze sprawdzić także kilka mniej istotnych kwestii, które mają jednak znaczenie w codziennym użytkowaniu. Dużą rolę odgrywa worek, w którym jest transportowany śpiwór, najtańsze modele posiadają zwykły pokrowiec ściągany na końcu sznurkiem. Te z nieco wyższej półki wyposażone są w specjalny worek kompresujący śpiwór do jak najmniejszych rozmiarów. W przypadku, gdy planujemy częste wyjazdy z drugą połówką warto wybrać modele z przeciwstawnymi zamkami, które umożliwią połączenie dwóch śpiworów w jeden. Z pewnością będzie to przydatne podczas niejednej chłodnej nocy. W sytuacji, gdy zamierzamy nocować pod gołym niebem, to znaczenie ma także kolor zewnętrznego materiału. Wiele firm oferuje modele w maskujących wzorach, które ułatwiają ukrycie się w głuszy.