Na podstawowe wyposażenie niewielkiego warsztatu miłośnika majsterkowania składa się wiele rodzajów narzędzi ręcznych, elektronarzędzi, a niekiedy również narzędzi pneumatycznych. Do wykonywania niektórych prac konstrukcyjnych związanych z obróbką metali potrzebne są jednak bardziej specjalistyczne urządzenia elektryczne typu spawarka transformatorowa lub inwertorowa. Odwiedzając sklep spawalniczy, można zaopatrzyć się w nieskomplikowane w obsłudze urządzenie do spawania elektrodami otulonymi w technice MMA i przy jego pomocy realizować szereg prac związanych z naprawami lub tworzeniem nieskomplikowanych konstrukcji stalowych.

Jaki rodzaj spawarki wybrać?

W sprzedaży znajdziemy dwa podstawowe typy spawarek elektrycznych. Są to spawarki transformatorowe o dużych gabarytach i znacznej wadze oraz nowocześniejsze ich wersje, czyli spawarki inwertorowe wyposażone w specjalny układ elektroniczny, który odpowiada za zmianę parametrów prądu. Tego typu sprzęt jest znacznie lżejszy, zajmuje mniej miejsca, a przez to jest znacznie wygodniejszy w transporcie. W wyspecjalizowanych sklepach spawalniczych znaleźć można wiele modeli spawarek inwertorowych, których ceny obecnie spadły na tyle, że na ich zakup może pozwolić sobie praktycznie każdy majsterkowicz. Jeśli wybierać sprzęt do zastosowań domowych, typowo hobbystycznych, niewielka spawarka inwertorowa wydaje się wyborem optymalnym.

sklep spawalniczyDo czego spawarka może się przydać?

Bazując na podstawowej metodzie spawalniczej z wykorzystaniem elektrod otulonych, korzystając z uproszczonej wersji spawarki inwertorowej kupionej w dobrym sklepie spawalniczym, spawać możemy wiele metalowych elementów konstrukcyjnych, przede wszystkim elementy stalowe, takie jak blachy. Spawarka może przydać się przy okazji naprawy dziurawego tłumika samochodowego, podczas wykonywania instalacji centralnego ogrzewania lub w czasie remontu dachu. Możemy używać jej podczas realizacji szeregu prac związanych z koniecznością łączenia dwóch elementów metalowych. Jeśli zdecydujesz się na zakup spawarki inwertorowej, musisz pamiętać również o dokupieniu kilku podstawowych akcesoriów zwiększających wygodę i bezpieczeństwo jej obsługi. Odwiedzając profesjonalny sklep spawalniczy, ewentualnie korzystając z oferty sklepów narzędziowych sprzedających spawarki inwertorowe, możesz zaopatrzyć się w różne rodzaje elektrod otulonych, w uchwyty spawalnicze oraz szereg innych akcesoriów do spawania. Dobrze zaopatrzony sklep spawalniczy powinien oferować także specjalistyczną odzież, rękawice i maski do spawania.