saint-ferdinand-bartolom_7885_k Albo w sposób generalny przeprowadzając remonty, albo też wprowadzając nowe elementy do wystroju. Idealnie do tego sprawdzają się reprodukcje obrazów. Oczywiście nie tylko reprodukcje obrazów wchodzą w grę – mogą to również być plakaty, reprodukcje, fototapety, grafiki. Jest w czym wybierać w niejednym sklepie stacjonarnym oraz internetowym. Jako obrazy na ścianę świetnie sprawdzają się tryptyki. Są to wieloczęściowe obrazy. W malarstwie polskim można znaleźć kilka przykładów tryptyków. Choćby autorstwa Boratyńskiego albo Uziembła.

Poza tym malarstwo polskie ma bardzo bogatą historię. W malarstwie polskim olbrzymie role odegrały: portret sarmacki, portret trumienny albo szkoła warszawska, szkoła wileńska oraz malarnia królewska w Warszawie. Dzieła polskich malarzy można oglądać tak naprawdę w każdym muzeum w większych miastach w Polsce. Każdy obraz niesie ze sobą jakąś wartość, choćby to była jakaś reprodukcja. Nigdy nie wiadomo jaki skarb trzyma się w domu. Dlatego też wiele profesjonalnych firm zajmuje się wyceną obrazów. Daje to później klarowną sytuację za ile dane dzieło sztuki warto sprzedać (jeżeli jest taka chęć).

Taka wycena obrazów odbywa się z reguły w dwojaki sposób. Może to być wstępna ocena w formie wyceny ustnej albo też w formie pisemnej, dzięki której otrzymuje się certyfikat, który potwierdza wartość oraz autentyczność przedmiotu. Pisemna wycena obrazów przydaje się przede wszystkim w przypadkach, kiedy ma nastąpić: wywóz obiektu za granicę, jego ubezpieczenie, sprzedaż albo podział spadkowy. Najczęściej firmy, które zajmują się wyceną obrazów również je skupują. W Internecie można znaleźć wiele firm, które tym się zajmują – choćby większe galerie.