stoły bilardowe

Bilard to jedna z najstarszych gier stołowych, które tylko w lekko zmodyfikowanej dotarły do czasów nam współczesnych. Sama historia gry w bilard sięga wieku XV, skąd pochodzi informacja o zamówieniu przez Ludwika XI (francuskiego monarchy) charakterystycznego stołu pokrytego suknem i wykończonego drewnianymi bandami.

Według dostępnych informacji, stół był przeznaczony do gry w bilard, w jedną z jego pierwszych wersji. Warto pamiętać, że w tamtych czasach stoły bilardowe pozbawione były łuz, a zabawa polegała jedynie na samym uderzaniu bilą o inne bile. Wraz z nawierceniem otworów przy bandach stołu, zasady rozgrywki uległy zmianie. Od tego czasu większość znanych systemów gry opiera się na zasadzie, według której wygrywa ten gracz, który umieści w łuzach największa ilość bil lub bile o najwyższej punktacji, często musi je wbijać w określonej kolejności. Najpopularniejszymi rodzajami gry w bilard jest ósemka, dziewiątka oraz snooker, który wbrew popularnej opinii nie jest inną grą niż bilard, a jedynie jedną z odmian tej gry.

stoły do bilarda

Ósemka lub 8-ball

To jedna z najbardziej popularnych form bilarda klasycznego. Gra przeznaczona jest dla dwóch osób. Zadaniem każdego z graczy jest wbicie wszystkich bil określonego koloru (pełnych i połówek) do jednej z sześciu łuz rozmieszczonych przy bandach stołu bilardowego (cztery łuzy narożne i dwie w środkowej części dłuższych boków stołu). Gdy gracz wbije wszystkie swoje bile, jego celem jest wbicie do zadeklarowanej łuzy czarnej bili oznaczonej numerem 8. Czarnej bili nie można wbić do łuzy, jeśli na stole bilardowym znajdują się kolorowe bile przypisane do danego gracza. Złamanie tej zasady oznacza automatyczną przegraną. Gra kończy się porażką również wtedy, gdy prócz czarnej bili do łuzy wpadnie bila biała. Choć 8-ball jest stosunkowo młodą odmianą bilarda, to proste zasady sprawiły, że stała się grą niezwykle popularną. W tego typu odmianę bilarda zagrać możemy w większości klubów dysponujących wymiarowym stołem bilardowym.

Dziewiątka lub 9-ball

To nieco zmodyfikowana wersja wspomnianej wcześniej, niezwykle popularnej ósemki. Stoły bilardowe w dziewiątce są takie same jak w ósemce, inne są natomiast bile i zasady gry. W tym przypadku liczy się nie kolor bili, a przypisany do niej numer. Zadaniem graczy jest kolejne zbicie wszystkich bil ze stołu, zaczynając od bili oznaczonej jedynką, a kończąc na dziewiątce. Gracz musi uderzać w bilę oznaczoną najniższą cyfrą, ale kolejność wbijanych do łuz bil jest dowolna. Każde udane zbicie daje możliwość wykonania kolejnego uderzenia. Faul lub brak zbitej bili oznacza przejście kolejki na drugiego gracza i tak do rozstrzygnięcia. stoły do snookera

Snooker

Snooker to gra wywodząca się z Anglii, a konkretnie z Indii, gdzie w XIX wieku stacjonowały wojska brytyjskie. Jest to gra dedykowana dla prawdziwych dżentelmenów, stąd obowiązkowy elegancki strój każdego z graczy (charakterystyczna muszka, koszula i kamizelka). Stoły bilardowe do snookera są nieco większe od stołów wykorzystywanych do gry w ósemkę czy w inne wersje bilarda amerykańskiego. Średnie wymiary takiego stołu to ok. 3,6m na 1,8m. Zasady gry są tutaj nieco inne niż w wymienionych wcześniej wersjach gry w bilard. W centralnej części stołu bilardowego umieszczonych jest 15 bil czerwonych, w innych strategicznych punktach ustawia się pojedyncze bile o kolorze żółtym, brązowym, zielonym, niebieskim, różowym i czarnym. Celem każdego gracza jest zbicie wszystkich bil poczynając od bil czerwonych, a kończąc na bili czarnej.

Poznałeś już historię powstania - jeżeli zachęciło Cię to do posiadania własnego stołu - do bilarda, snookera - koniecznie odwiedź Bilard.pl