Wyścigi samochodowe są niezwykle widowiskowe i zapewniają dopływ adrenaliny kibicom śledzącym wysiłki ścigających się kierowców. Niezależnie od tego, czy są oglądane na torze, czy w telewizji. Podczas zawodów ważne są nie tylko szybkość i refleks prowadzących auta wyścigowe, ale także ich bezpieczeństwo. Jak je zapewnić?

Odpowiednie siedzenie

Każdy samochód przeznaczony do wyścigów powinien być wyposażony w fotel Sparco. Jest on nieco wyższy, bardziej sztywny i głęboki niż tradycyjne siedzenie w samochodzie osobowym. Wszystko po to, by kierowca miał zapewnioną stabilność podczas pokonywania kolejnych zakrętów z dużą prędkością. A w razie wypadku nie doznał poważnych obrażeń. Ma zagwarantować to specjalna konstrukcja fotela Sparco oraz jego wykonanie z materiałów na tyle trwałych i twardych, by nie został zniszczony podczas kolizji.

Wytrzymała konstrukcja

W produkcji foteli rajdowych używa się wręcz kosmicznych technologii. Najczęściej stosowanym materiałem jest karbon niezwykle odporny na wstrząsy, obciążenia i uszkodzenia mechaniczne. Dzięki niemu fotel Sparco gwarantuje kierowcy rajdowemu pełną ochronę w każdej ekstremalnej sytuacji na torze wyścigowym. W produkcji siedzisk do aut wyścigowych używa się także włókna szklanego odznaczającego się dużą wytrzymałością cieplną i mechaniczną. Jest to materiał mocny, a zarazem bardzo lekki.

Zapewnienie komfortu

Siedziska montowane w samochodach rajdowych nie mają opcji regulacji kąta oparcia, gdyż to by sprawiało, że nie byłby tak wytrzymałe. Przez to kierowca całe zawody spędza w niewygodnej, wyprostowanej pozycji, co może przyczyniać się do problemów z kręgosłupem. Aby zminimalizować ryzyko bólu i urazów pleców, projektanci fotela Sparco wyposażyli jego oparcie w dwie nieduże poduszki na wysokości lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Takie rozwiązanie zapewnia kierowcy rajdowemu większy komfort, gdyż podczas jazdy jego tułów opiera się o wspomniane poduszki, przez co maleje nacisk na dolne partie kręgosłupa. Dodatkowo dzięki takiej budowie fotel Sparco zapewnia zawodnikowi większe bezpieczeństwo. Dzięki zaawansowanym technologiom kierowcy rajdowi ścigają się w coraz lepszych, bardziej komfortowych warunkach, a przy tym są skutecznie chronieni przed skutkami groźnych wypadków.