Amalgamat – środek stosowany niegdyś do wypełniania ubytków zębowych jak mogłoby się wydawać odszedł już w zapomnienie. Jednak mimo nie stosowania go w gabinetach stomatologicznych wiele można dzisiaj usłyszeć o takich urządzeniach jak separatory amalgamatu, które już niedługo mają stać się stałym elementem wyposażenia gabinetów. O co właściwie chodzi w tym całym hałasie dotyczącym amalgamatu?

Kilka słów o amalgamacie

Separator amalgamatuJeszcze kilkanaście lat temu w gabinetach stomatologicznych stosowano jeden sprawdzony materiał, który służył jako budulec wypełnień. Większość z nas posiada lub posiadało zapewne plomby amalgamatowe, które charakteryzują się prawie czarną barwą. Aktualnie takie wypełnienia są już praktycznie niestosowane jednak wiele słyszy się dzisiaj o wpływie amalgamatu na środowisko. Chodzi tu przede wszystkim o wpływ usuniętych wypełnień, które posiadają szkodliwą dla całego otoczenia rtęć. W tym celu powoli wprowadza się separatory amalgamatu, które mają za zadanie wyłapać wszystkie szkodliwe cząsteczki. Sam amalgamat nie jest jeszcze dużym zagrożeniem jednak materiał ten w kontakcie z wodą powoli zaczyna wydzielać cząsteczki rtęci. A co za tym idzie do obiegu trafiają szkodliwe czynniki, które poprzez dostawanie się do zbiorników wodnych i zjadanie przez organizmy wodne z powrotem trafiają do organizmu człowieka. Stosowanie separatorów amalgamatu pozwala ten proces zatrzymać, a więc zaprzestać zatruwaniu środowiska i samego człowieka.

Czy rtęć z amalgamatu jest szkodliwa?

To, że rtęć jest szkodliwa potwierdzają przeróżne prowadzone na całym świecie badania. Jednak jak to wygląda w praktyce? Otóż sama rtęć elementarna obecna w powietrzu nie jest, aż tak toksyczna jednak w wyniku dostawania się do wody zmienia się ona w metylortęć czyli najbardziej szkodliwą postać rtęci. Rtęć zawarta w amalgamacie stomatologicznym przechodzi, więc przez wiele procesów i na koniec wraca do organizmów ludzkich wyrządzając przy tym wiele złego. Wyposażenie gabinetów dentystycznych w separatory amalgamatu jest bardzo istotnym aspektem. Można tego dokonać tutaj: http://www.biodent.com.pl/katalog-produktow/separatory-amalgamatu/. Zaopatrzenie się w to urządzenie jest bardzo ważne, gdyż wpływa na zachowanie zdrowia ludzi i środowiska.

Czy zatem można bezpiecznie pracować z amalgamatem?

Usuwanie plomb amalgamatowych powoduje to, że do środowiska uwalniane są szkodliwe cząsteczki rtęci. Wyjście z tej sytuacji jest jednak bardzo proste. Wystarczy bowiem wyposażyć gabinet w specjalne urządzenie, które zapewni skuteczne eliminowanie takich cząsteczek. To właśnie dzięki separatorom amalgamatu możliwe jest bezpieczne obchodzenie się z amalgamatem.