Nie od dziś znany jest mit programisty, zarabiającego kilkanaście tysięcy na miesiąc, który pracuje kilka godzin dziennie. Jednak warto spojrzeć na taką pracę z innej strony i dowiedzieć się więcej, czym tak naprawdę zajmują się osoby, które tworzą nasze ulubione aplikacje, czy strony internetowe.

Jak wygląda i na czym polega praca programisty?

kurs JavaZacznijmy od tego, gdzie najczęściej zatrudnia się programistów. Pomijając tych, którzy decydują się na pracę freelancerów, wyróżniamy trzy główne typy miejsc, które zatrudniają programistów. Są to korporacje, software house'y i agencje reklamowe. Każde z tych miejsc odznacza się nieco inną dynamiką i sposobem pracy. W korporacjach zazwyczaj jest się "trybikiem," który pracuje razem z kilkudziesięcioma innymi osobami nad jednym projektem. Pomaga to w utrzymaniu rytmu pracy i skupieniu się na swoich obowiązkach. W agencjach z kolei, wszystko musi być "na wczoraj." A co gorsza, klienci zazwyczaj mają milion uwag i pomysłów na poprawę naszej pracy. Pomimo tego, agencje reklamowe są idealnym miejscem do nauki. Jeśli jako programista dasz radę wytrzymać w dynamicznym, nerwowym środowisku, które zmusza do pracy pod presją - wytrzymasz wszędzie. Software house'y zazwyczaj określa się mianem hybryd, powstających z połączenia pracy w korporacji, z pracą w agencji reklamowej. A na czym polegają codzienne zadanie, z którymi musi się mierzyć programista? Najprościej mówiąc - na znajdowaniu rozwiązań. Programiści codziennie dostają nowe problemy do rozwiązania. Przypomina to niekończące rozwiązywanie łamigłówek, podawanych w konkretnych językach.

W jaki sposób zdobyć odpowiednie kwalifikacje?

Czy programiści muszą ukończyć studia na odpowiednim kierunku? Niekoniecznie. Choć wykształcenie informatyczne może być dodatkowym atutem, to żeby zostać dobrym programistą, wystarczą kursy, szkolenia i... dużo samozaparcia. Przykładowo, kurs Java, na poziomie dostosowanym do naszych obecnych umiejętności, może nam dać dużo więcej, niż rok studiowania informatyki. Ważne, żeby cały czas podnosić swoje kwalifikacje i wykorzystywać każdą okazję do zdobycia nowych umiejętności. Uczyć można się z podręczników dla programistów, z kursów i szkoleń internetowych, a także z tych, organizowanych stacjonarnie. Jednak korzystanie z nawet najbardziej prestiżowych kursów i szkoleń, nie zastąpi praktyki. Dlatego, jeśli poważnie myślisz o programowaniu, wykorzystuj każdą okazję do nauczenia się czegoś nowego. Możesz ćwiczyć rozwiązując problemy (o różnym stopniu trudności), które znajdziesz w internecie. Wartościowe będą również różnego rodzaju praktyki i staże, w powszechnie uznanych firmach. Zanim jednak zaczniesz zdobywać konkretne umiejętności, zdecyduj, czym mniej więcej chcesz się zajmować jako programista. Pomoże ci to w wybraniu języka, którym będziesz się posługiwać podczas pracy.