Pies, szampon dla psa

Tak samo jak dbamy o siebie czy swoje dzieci, musimy zadbać również o czworonoga, który mieszka z nami w domu. Wynika to nie tylko z faktu, że gwarantuje to zwiększoną higienę – często również jest to działanie profilaktyczne, które zapobiega wizytom u weterynarza z najróżniejszymi schorzeniami. Jak więc pielęgnować psa, aby było to dla niego zdrowe?

O regularną pielęgnację psa warto dbać z kilku powodów. Przede wszystkim, pozwala to na utrzymanie zdrowia psa – czyli jest profilaktycznym działaniem prozdrowotnym dla naszego czworonoga. Dodatkowo, odpowiednia pielęgnacja gwarantuje również zwiększoną higienę w naszym otoczeniu – pies roznosi mniej kurzu, bakterii czy brudu przyniesionego ze spaceru. W końcu, pielęgnacja daje również pewność, że pies czuje się dobrze, bo jest zadbany. Teraz sprawdźmy, jak taka pielęgnacja powinna przebiegać, jak dobierać szampony dla psów i co ile obcinać psie pazury.

Regularne kąpiele

Niegdyś pokutował pogląd, że psów nie należy zbyt często kąpać. Dziś wiemy, że regularne kąpiele w niektórych przypadkach są po prostu wskazane – dotyczy to m.in. psów z tak zwanym włosem czy psich alergików. Warto psa wykąpać przynajmniej raz na kwartał, a jeśli mieszka z osobami uczulonymi na sierść, to wskazane są nawet częstsze kąpiele. Ważne jest, aby umiejętnie dobierać szampony dla psów – muszą być właściwe nie tylko dla rodzaju sierści, ale również i charakterystyki skóry psa. W niektórych przypadkach lepiej jest pozostać przy kąpielach bez szamponu, polegających raczej na zagwarantowaniu psu ochłody w gorący dzień; dotyczy to zwłaszcza psów ras północnych w lecie. Szampony do psów znajdziesz w specjalnych sklepach, takich jak: Clineo.pl.

Uszy i oczy

Istotniejsze nawet od regularnych kąpieli w przypadku większości psów są czyste uszy oraz oczy. Te pierwsze powinny być wnikliwie sprawdzane zwłaszcza u ras zwisłouchych, które szczególnie narażone są na rozmaite infekcje rozwijające się w cieplejszym, mniej wentylowanym wnętrzu ucha. Psie uszy zawsze warto czyścić specjalnie przygotowanym do tego celu specyfikiem; zazwyczaj dozuje się go do ucha, a następnie, po wymasowaniu, czyści się zewnętrzną część małżowiny płatkiem kosmetycznym. Dbanie o oczy z kolei jest istotne szczególnie u ras mających problemy z kanalikami łzowymi oraz posiadającymi dłuższą sierść na pysku. Do pielęgnacji oczu stosujemy jedynie odpowiednie preparaty z atestem weterynaryjnym.

Troska o pazury

Część psów samodzielnie ściera sobie pazury, ale u większości należy nadzorować ich długość. Najlepiej robić to po kąpieli, bo szampony dla psów wpływają na polepszenie ukrwienia pazurów – lepiej widoczny jest nerw – oraz zmiękczenie samego pazura. Do obcinania stosujemy odpowiednie nożyczki czy obcążki oraz gilotyny. Jeśli nie mamy pewności, ile możemy obciąć pazur, możemy go również spiłować. Osobom obawiającym się samodzielnego obcinania pazurów pozostaje wizyta z psem u weterynarza – przynajmniej raz w miesiącu.