Skip to content

Ochrona oczu podczas spawania

Spawanie to nie tylko umiejętność, która wielce przydaje się w życiu zawodowym, ale także sposób na kreatywne hobby. Jest coś przyjemnego i satysfakcjonującego w budowaniu oraz łączeniu przedmiotów w jakąś większą całość. Wiele osób, które spróbowało spawalnictwa z ciekawości lub konieczności, często do niego wraca i powoli zaczyna kompletować sprzęt potrzebny do jego uprawiania. Oprócz samej spawarki, najważniejszym elementem tego sprzętu jest przyłbica spawalnicza. To zupełna podstawa, jeżeli chodzi o ubiór ochronny. Oczy są podczas spawania poważnie zagrożone i zdecydowanie trzeba zadbać o ich bezpieczeństwo w pierwszej kolejności.

Zakup nowej osłony

Spawacz przy pracyIstnieje wiele możliwości, jeżeli chodzi o wybór zasłony chroniącej oczy podczas spawania. Można postawić na maski, kaski oraz przyłbice spawalnicze. Najlepsze egzemplarze wyposażone są nawet w systemy samo-ściemniające.

Niegdyś właściwie jedynym wyborem był kaptur spawalniczy był z włókna metalowego, z charakterystycznym wizjerem. To było dość ciężkie rozwiązanie, ale na rynku nie było wiele lepszych alternatyw. Teraz, w dobie internetu, można szybko przejść do trybu online, aby połączyć się z dziesiątkami sklepów z akcesoriami spawalniczymi i poznać specyfikacje, wagę i koszt każdego dostępnego hełmu czy przyłbicy spawalniczej… A wszystko to można zrobić w ciągu zaledwie kilku minut.

Czym się kierować przy wyborze?

Tak jak przy wielu innych wyborach, trzeba wiedzieć, czego się szuka i na co zwracać uwagę.

  • Czas reakcji – im szybciej, tym lepiej. Dobrze jest wykorzystać modele z najwyższej półki jako punkty odniesienia.
  • Ustawienia czułości – każda dobra przyłbica spawalnicza powinna mieć to ustawienie, aby mogła dostosować się do spawania o niskim natężeniu i spawania poza światłem słonecznym.
  • Opóźnienie – opóźnienie nie jest potrzebne w 100% przypadków, ale ustawienie czasu opóźnienia o jedną sekundę pomoże zapobiec zaskoczeniu błyskiem, jeśli coś blokuje światło z czujnika.
  • Liczba czujników – w teorii im więcej, tym lepiej… ale zdarzają się hełmy z dwoma czujnikami, które sprawują się równie dobrze jak te z czterema, Wszystko zależy od jakości czujników i naszych potrzeb.
0.00 średnia ocena (0% wynik) - 0 głosów
Kategoria: Technika

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *