W nie tak odległych czasach konopie włókniste były jedną z najważniejszych roślin przemysłowych, powszechnie wykorzystywanych do produkcji wytrzymałych tkanin czy lin okrętowych. Współcześnie przesyłowe znaczenie tej rośliny znacznie zmalało, zwiększył się jednak zakres jej innych zastosowań. Obecnie konopie włókniste coraz chętniej wykorzystywane są przez przemysł spożywczy, kosmetyczny i farmakologiczny. W tym pierwszym przypadku produkuje się z nich herbaty i oleje konopne. W tym drugim przypadku stanowią doskonałą bezę do produkcji kremów i maści – maść konopna to produkt o doskonałych właściwościach nawilżających i natłuszczających, o działaniu przeciwzapalnym, odżywczym i wygładzającym. W trzecim przypadku są bazą do produkcji suplementów diety, a w niedalekiej przyszłości prawdopodobnie również leków.

maść konopnaZastosowanie spożywcze

Po przetworzeniu konopie włókniste stają się wartościowym produktem spożywczym, oferującym bogactwo niezwykle cennych składników odżywczych, witamin i minerałów niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Przykładem takiego produktu może być olej konopny wytwarzany z nasion konopi siewnej, który stanowi doskonałe źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych – związków regulujących poziom cholesterolu we krwi, wpływających na wygląd naszych włosów i paznokci. Olej konopny to nie tylko produkt spożywczy, ale także baza do produkcji kosmetyków tj. maść konopna czy różnego rodzaju kremy i olejki łagodzące podrażnienia skórne.

Zastosowania kosmetyczne

Na bazie ekstraktów z nasion, kwiatów i zielonych części konopi siewnej, wytwarza się szereg różnych kosmetyków o doskonałych właściwościach natłuszczających, nawilżających i odżywczych. Trzeba pamiętać, że konopie to po części rośliny włókniste i oleiste. Można zatem wytwarzać z nich włókna oraz wartościowe oleje, które stanowią bazę dla produkcji kremów i maści o specyficznym działaniu. Maści konopne dzięki wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3 wykazują silne działanie odżywiające skórę, łagodzące podrażnienia i zmniejszające poczucie napięcia.

Zastosowania farmaceutyczne

W ostatnich latach pojawia się coraz więcej potwierdzonych informacji o prozdrowotnych właściwościach konopi. Specjalistyczne oleje konopne CBD mają m.in. wspierać terapię osób cierpiących na epilepsję czy SM, a także wspomagać leczenie paliatywne osób cierpiących na nieuleczalne choroby, w tym na nowotwory. Co prawda leczenie farmaceutykami na bazie konopi jest wciąż utrudnione, ale być może w niedalekiej przyszłości będą to produkty tak samo dostępne, jak maść konopna czy olej konopny o przeznaczeniu spożywczym.