Istnieją takie produkty, które muszą znaleźć się na zakrystii każdego kościoła. Należą do nich również obrusy ołtarzowe, co do których wyglądu obecnie wymagania są nieco mniejsze aniżeli jeszcze kilkaset lat temu. Sprawdźmy, jakie ciekawe fakty kryją się za tematem obrusów na kościelny ołtarz oraz jakie wymagania stawiane są tego rodzaju sprzętom. Na pewno obrusy ołtarzowe można dziś kupić w o wiele niższych cenach aniżeli jeszcze kilkadziesiąt lat temu, co wynika zarówno z mechanizacji produkcji, jak również dostępności o wiele tańszych materiałów. Nie zmienia to jednak faktu, że pewne warunki dotyczące ich doboru nie zmieniają się i są wymagane w każdej parafii.

Czym są obrusy ołtarzowe?

Jak sama nazwa mówi, są to obrusy, które kładziemy wyłącznie na ołtarzu. To istotne rozróżnienie, bo znajdziemy jeszcze sporo tekstyliów, które mają zastosowanie np. podczas rozmaitych uroczystości i sakramentów, choćby ślubu, jak również obrusy na ambonę. Kiedyś, zgodnie z tradycją, istniały trzy rodzaje obrusów, które zawsze musiały być na ołtarzu. Pierwszy z nich to obrus długi, który sięgał do ziemi po obu krótszych końcach ołtarza. Z uwagi na zdobienia z jego przodu nie był on zabudowany. Dodatkowo na nim znajdował się obrus nasączony woskiem ze świec, którego zadaniem było po prostu unieruchamianie wszystkich warstw wyższych od przypadkowego poruszenia się. Na to dodatkowo kładziona była jeszcze jedna warstwa obrusowa, która wymieniana była najczęściej z uwagi na prostsze brudzenie się. Obecnie często wykorzystuje się jeden obrus ołtarzowy.

obrusy ołtarzoweMateriał i kolor

Jeszcze jakiś czas temu wykorzystywano przede wszystkim obrusy z bielonego płótna lnianego albo konopnego. Wynikało to zarówno z ich cech – wytrzymałości, sztywności – jak również z faktu, że często na nich wykonywane były ręczne ozdoby, choćby specjalne hafty płaskie. Dziś wykorzystuje się praktycznie wszystkie materiały, a najtańsze obrusy wykonywane są po prostu z poliestru, który dodatkowo powleka się wodoodporną warstwą. W wielu kościołach, zwłaszcza zabytkowych, nadal wykorzystuje się obrusy ze szlachetnych, naturalnych włókien. Wszystkie obrusy ołtarzowe wykonywane są po prostu w bieli, z białymi albo złotymi złoceniami. Wyjątkami są specjalne produkty przeznaczone na konkretne święta. Posiadają one specjalne zdobienia oraz hafty związane właśnie z obchodami danych dni. Co więcej, wyróżniają się również obrusy adwentowe, których barwa jest zazwyczaj inna i związana z tym szczególnym okresem w roku liturgicznym.