iphone-410311_640

Współczesne smartfony, pomimo zastosowania do ich produkcji nowoczesnych, niezwykle zaawansowanych materiałów, wciąż pozostają urządzeniami podatnymi na różnego rodzaju uszkodzenia natury mechanicznej, zwłaszcza na zarysowania i pęknięcia powierzchni ich ekranów. Jak zabezpieczyć się przed tego typu uszkodzeniami? W jaki sposób zminimalizować ryzyko szybkiego uszkodzenia powierzchni wyświetlacza, tak by przez długi czas użytkowania telefonu, jego ekran pozostał wolny od drobnych rys i pęknięć?

Najprostszym i najtańszym sposobem są różnego rodzaju folie ochronne na telefon. To sprawdzone od wielu lat rozwiązanie techniczne, pozwala na dobre zabezpieczenie powierzchni wyświetlacza w telefonie każdego typu. Od urządzeń starszych generacji zaczynając, na super nowoczesnych smartfonach wyposażonych w duże 5-calowe lub większe ekrany dotykowe kończąc. Co ciekawe, aktualnie na rynku znaleźć możemy folie ochronne na telefon niemal każdej marki. Dodatkowo, są to folie od razu przycięte pod kształt i rozmiar ekranów poszczególnych modeli telefonów, co pozwala na ich bezproblemowy montaż – bez konieczności samodzielnego docinania foli. Takie rozwiązanie to nie tylko maksymalna wygoda dla statystycznego użytkownika telefonu, ale także większe estetyka. Dopasowana folia precyzyjnie naklejona na powierzchnię ekranu smartfona w ogóle nie rzuca się w oczy, a jednak w wysokim stopniu zabezpiecza szklany wyświetlacz przed porysowaniem, a w wielu przypadkach nawet przed jego pęknięciem – gdy telefon upadnie na ziemię z niewielkiej wysokości. Alternatywą dla folii zabezpieczających na smartfony jest szkło ochronne.

Szkło hartowane montowane na powierzchni dużych, kilkucalowych wyświetlaczy telefonów lub tabletów wyposażonych w ekrany dotykowe to produkt stosunkowo nowy, ale warty większej uwagi. Z naturalnych przyczyn takie szkło zapewnia wyższy poziom ochrony niż zdecydowanie od niego cieńsza folia. Jest znacznie twardsze, bardziej sztywne, zapewnia lepszą amortyzację przy upadkach z wysokości, chroni nie tylko przed drobnymi rysami, ale także przed bardziej poważnymi uszkodzeniami natury mechanicznej. W razie upadku telefonu z większej wysokości, stłuczeniu ulegnie szkło ochronne, a nie ekran smartfona, co wydaje się rzeczą wręcz bezcenną. Poza tym szkło jako materiał zdecydowanie bardziej sztywny, jest łatwiejsze w montażu. Przy zakładaniu foli ochronnej na telefon potrzeba odrobiny wyczucia i wprawy, inaczej pod powierzchnią folii mogą pojawić się drobne pęcherzyki powietrza, które w negatywny sposób wpłyną wygląd całego telefonu. Jedyną wadą szkieł ochronnych jest ich cena. Są to zabezpieczenia znacznie droższe niż klasyczne folie ochronne.