Regularne wizyty u lekarza, skrupulatne przygotowywanie wyprawki dla noworodka oraz niecierpliwe wypatrywanie dnia porodu. Każda ciężarna doskonale zna ten scenariusz. O ile w większości przypadków mamy do czynienia z euforią na widok nowonarodzonego dziecka, tak zdarzają się również sytuacje, kiedy uczucie smutku i przygnębienia nie odstępuje nas na krok. Wówczas mamy do czynienia z tzw. depresją poporodową, na którą cierpi około 10-20 procent mam. Dlaczego tak się dzieje? Skąd bierze się to uczucie zniechęcenia?

Hormony, ach te hormony...

depresjaZa gwałtownymi zmianami nastroju stoją hormony. W czasie połogu wydzielane są duże ilości oksytocyny i prolaktyny. Nieustannie waha się również poziom hormonów płciowych, hormonów tarczycy oraz nadnerczy. To one sprawiają, że w jednej chwili kobieta wybucha płaczem, aby tuż za chwilę śmiać się gromkim śmiechem.

Depresja poporodowa - jak ją rozpoznać?

Do podstawowych objawów depresji możemy zaliczyć zaburzenia snu, brak radości z opieki nad maleństwem, poczucie niekompetencji, zaburzenia apetytu. Trwają zazwyczaj kilka miesięcy od porodu. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wiele młodych matek tuż po urodzeniu dziecka czuje przygnębienie. I nie zawsze wiąże się to z depresją poporodową. Różnica jest jednak taka, że po kilku dniach złe samopoczucie mija. Jeśli tak się nie dzieje, należy jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą: psychologiem lub psychiatrą.

Depresja poporodowa a wsparcie bliskich

Aby ustrzec się przed tą podstępną dolegliwością, najważniejsze dla kondycji psychicznej matki jest wsparcie rodziny, w szczególności partnera. I nie chodzi wyłącznie o czułe słówka szeptane ukochanej każdego dnia, ale o regularną pomoc w opiece nad maleństwem. Mężczyźni muszą uzupełniać kobietę w tych czynnościach. I choć wydaje się to oczywistą kwestią, niestety nie wszyscy o tym pamiętają, uciekając od ojcowskich obowiązków. Tym samym przyczyniając się do wystąpienia depresji.

Artykuł powstał we współpracy z http://jestemmama.pl/depresja-poporodowa-oraz-inne-psychiczne-zaburzenia-okoloporodowe/