Laptopy na stałe zadomowiły się na rynku komputerów przeznaczonych do użytku domowego. Ich największą zaletą jest duża mobilność i małe rozmiary, przy zachowaniu doskonałych parametrów technicznych, porównywalnych z urządzeniami stacjonarnymi. Wadą pozostaje niska wytrzymałość tego typu konstrukcji i ich duża podatność na uszkodzenia mechaniczne. Miniaturyzacja i przenośny charakter laptopów mają swoją cenę, taki sprzęt bardzo łatwo uszkodzić. Uszkodzeniu najczęściej ulegają obudowy, klawiatury i matryce. Niekiedy dochodzi jednak do uszkodzenia dodatkowych akcesoriów tj. zasilacz do laptopa.

Uszkodzony zasilacz – naprawa czy wymiana?

Najczęstszą przyczyną awarii zasilaczy do laptopów jest uszkodzenie wtyczki lub przewodu łączącego zasilacz z laptopem. Niestety większość urządzeń tego typy to sprzęt jednorazowy, przynajmniej w teorii nie nadający się do naprawy. Obudowa zasilacza jest lita, nie da się jej rozkręcić, nie można również wymienić przewodu łączącego zasilacz z laptopem, ponieważ jest on przytwierdzony na stałe do obudowy. Jeśli się uprzemy, taką obudowę możemy oczywiście rozciąć i w ten sposób wymienić uszkodzony przewód. Niestety ponowne złożenie obudowy jest już niemożliwe. Musimy ją albo skleić, albo w jakiś sposób związać, by do wnętrza nie dostawał się kurz czy wilgoć. Zdecydowanie prostszym rozwiązaniem jest kupno nowego zasilacza. Urządzenia tego typu są bardzo tanie i powszechnie dostępne. Zasilacz do laptopa kupimy w sklepie komputerowym, na aukcji internetowej lub w serwisie specjalizującym się w naprawach sprzętu komputerowego.

Wymiana zasilacza na oryginał czy zamiennik?

Jeśli nie znamy się na elektryce, nie ma najmniejszego sensu brać się za naprawę uszkodzonego zasilacza. W takiej sytuacji kupujemy po prostu nowy zasilacz do laptopa. W sprzedaży znajdziemy zarówno oryginalne zasilacze jak i tańsze zamienniki. Te drugie są zwykle znacznie tańsze i jeśli chcemy zaoszczędzić, kupno zamiennika będzie najlepszą opcją. Jedyne o czym musimy pamiętać, to kupno urządzenia o parametrach technicznych zbliżonych do parametrów oryginalnego, uszkodzonego zasilacza. Najważniejsze parametry do napięcie i natężenie prądu oraz moc zasilacza.