Nasze bezpieczeństwo na drodze w największym stopniu zależy od sprawności działania poszczególnych elementów samochodowego układu hamulcowego. Jeśli jeden lub więcej elementów jest uszkodzonych, lub mocno zużytych, droga hamowania znaczenie się wydłuża, przez co ryzyko kolizji lub wypadku drogowego staje się większe, nawet jeśli jeździmy bardzo ostrożnie. Gdy zaobserwujemy pogorszenie działania samochodowych hamulców, inwestujemy w markowy zestaw hamulcowy i wymieniamy całość (tarcze i klocki hamulcowe) lub jedziemy do mechanika i sprawdzamy, co już trzeba koniecznie wymienić, a z czym możemy jeszcze troszkę poczekać.

Kiedy wymieniamy klocki hamulcowe?

tarcze hamulcowePodstawą każdego zestawu hamulcowego są klocki hamulcowe, czyli niewielkie elementy składające się z materiału ciernego i metalowej podstawy, osadzone w specjalnym jarzmie zacisku hamulcowego. Gdy hamujemy, hydraulicznie uruchamiane tłoki dociskają klocki do tarczy hamulcowej i w ten sposób dochodzi do zatrzymania ruchu koła. W zależności od tego, jaki zestaw hamulcowy kupimy, wchodzące w jego skład klocki hamulcowe mogą mieć różną wytrzymałość i jakość wykonania – w tym przypadku wiele zależy od producenta i praktycznie każdy doświadczony kierowca oraz mechanik samochody ma swoją ulubioną markę klocków.

Klocki hamulcowe wymieniamy tak często, jak potrzebuje tego nasz samochód – szybkość zużywania klocków hamulcowych zależy od stylu jazdy kierowcy, a także od ich jakości, dlatego trudno określić przybliżoną częstotliwość ich wymiany. Przy okazji sezonowej wymiany opon można ocenić wizualnie poziom zużycia klocków i gdy materiału ściernego jest już niewiele, zastanowić się nad ich wymianą. O mocnym zużyciu klocków informować będą metaliczne dźwięki dochodzące z kół, a także piski przy hamowaniu. W nowszych modelach samochodu o zużyciu klocków poinformuje nas specjalna kontrolka ostrzegawcza.

Kiedy wymieniamy tarcze hamulcowe?

Tarcze zużywają się znacznie wolniej od klocków i nie zawsze musimy wymieniać je wraz z klockami. Jeśli jednak będziemy zbyt długo jeździć na zużytych klockach, te mogą uszkodzić tarcze i wtedy ich wymiana będzie już koniecznością. Wybierając zestaw hamulcowy, znajdziemy w nim zarówno, klocki, jak i tarcze hamulcowe i taki zakup będzie najlepszym wyborem, jeśli planujemy wymianę tarcz – w ten sposób można zaoszczędzić i jednocześnie kupić klocki doskonale dopasowane do konkretnego modelu tarcz hamulcowych. Sygnałem informującym nas o zbliżającej się konieczności zakupu całego zestawu hamulcowego może być pulsujący pedał hamulca, drgania na kierownicy przy hamowaniu lub po prostu głośny pisk dochodzący z okolic samochodowego koła.