Projektowanie wyglądu ogrodu może być bardzo relaksującą czynnością dla osoby, która uwielbia spędzać czas na własnym kawałku ziemi. Jest to dość duże przedsięwzięcie i na pewno nie zadzieje się podczas jednego dnia. Doświadczona osoba zapewne zna swoje potrzeby i posiada informacje, jakie elementy najbardziej ją interesują. Zawsze można iść o krok naprzód i dowiedzieć się kilku ciekawostek. Poniżej znajduje się kilka ważnych informacji, na co zwrócić uwagę, jeśli chcemy coś zmienić w najbliższym otoczeniu swojego domu.

Roślinność ozdobna- drzewka i krzewy

drzewka ozdobne szczepione na pniuPodstawą projektowania części zielonej jest dobre rozeznanie się w roślinności. Kolejny krok to wybór krzewów i drzewek, które są łatwe w pielęgnacji. Rozmieszczenie jest również bardzo istotne. Każdy gatunek musi ze sobą współgrać. Opłaci się przeanalizować, jak duże drzewa chcemy posadzić, ponieważ późniejsza rezygnacja z nich będzie wymagać zgody gminy. Możemy wybierać z roślin liściastych, jak i iglastych. Każda z tych grup posiada zalety. Iglaki idealnie pasują podczas pory jesiennej oraz zimowej, kiedy liściaste gatunki zapadają w sen zimowy. Natomiast wiosną i latem, wersje liściaste wybuchną wszystkimi kolorami zieleni. Opłaci się rozważyć gatunki dające owoce jadalne. Świetną propozycją są drzewka ozdobne szczepione na pniu. Charakteryzują się niewielkimi wymiarami, które wyśmienicie pasują do małych ogrodów, ale również świetnie adoptują się na większych działkach. Klasyczny przykład, jeżeli chodzi o drzewka ozdobne szczepione na pniu to róża. Inne popularne propozycje do klon, brzoza czy wierzba. Drzewka ozdobne szczepione na pniu nie są trudne w doglądaniu. Wystarczy wcześniej odpowiednio przygotować się do uprawy.

Inne elementy dodające uroku

Projektowanie ogrodu to nie tylko roślinność. Konieczne jest również przeanalizowanie rozmieszczenia innych atrakcji, takich jak:

ciesząca oko fontanna, oczko wodne, w którym z powodzeniem można hodować rybki, altana z miejscem na grilla oraz stół z krzesłami, wyznaczone ścieżki chroniące zielony trawnik przez zadeptaniem.

Wszystko zależy od wielkości działki. Pole do popisu zwiększa się wraz z metrażem. Miejmy jednak na uwadze późniejszą pielęgnację i koszenie trawy.  Dobrym pomysłem jest próba rozrysowania całości na kartce papieru lub przystosowanym szablonie. Nikt nie wymaga obeznania w skali oraz rysunku. Wystarczy wstępne rozmieszczenie poszczególnych elementów z uwzględnieniem istniejących barier jak dostęp do wody. Taki zarys uzmysłowi nam, co jeszcze można uzupełnić.